Autizmas ir jo simtomų šalinimas

Autizmas

Autizmo gydimasAutizmas, visas pavadinimas – autizmo spektro sutrikimas, yra smegenų vystymosi sutrikimas. Jis paveikia socialinius įgūdžius ir komunikaciją bei elgesį. Tipiškai sutrikimas pasireiškia vaikystėje, pirmaisiais gyvenimo metais, jam būdingi pakitimai įvairiose smegenų srityse, kurie lemia įvairaus lygio sutrikimus. Autizmas plačiai aptarinėjamas tiek moksliniuose straipsniuose, tiek viešojoje erdvėje, tačiau sudėtingo sutrikimo priežastys miglotos. Mokslininkai sutaria, kad įtakos turi genetinis pagrindas, tačiau kartu veikia ir aplinkos veiksniai, pavyzdžiui, medžiagų apykaitos sutrikimai, ligos, infekcijos ir kt. Pastaruoju metu populiari nuomonė, kad autizmą gali sukelti skiepai, tačiau šios teorijos moksliniam pagrindimui stinga įrodymų, todėl gydytojai pataria šiuo teiginiu netikėti.

Autizmas pasireiškia labai įvairiai ir skirtingai, tačiau pirmiausiai pastebimas vaiko nenoras bendrauti. Vėliau gali būti pastebimas ir abejingumas tėvams, kalbai, garsams, priešinimasis prisilietimams. Kartais gali pasirodyti, kad vaikas turi klausos problemų. Kiek paūgėjęs jis ir toliau vengia bendravimo, nepalaiko akių kontakto, nesidomi savo amžiui būdingais žaidimais ir veiklomis, taip pat pastebimas lingavimas. Tokie vaikai dažnai būna arba pernelyg ramūs, arba itin sudirgę, jiems labai svarbus nuoseklumas ir pastabumas, todėl jie nesąmoningai priešinasi naujienoms (pavyzdžiui, naujiems daiktams, vietoms, nepažįstamiems žmonėms).

Kompleksinis sutrikimas pasireiškia labai skirtingai: vieni vaikai kalba, o kiti neištaria nei žodžio. Autistams bendras yra veiksmų kartojimas: jie gali daugybę kartų kartoti tą patį sakinį, piešti tą patį objektą. Patys save dažnai įvardina trečiuoju asmeniu ir yra užsispyrę, jiems stinga intuicijos ir noro dalintis, gebėjimo užjausti ir suprasti kitus. Dėl to visuomenėje vyrauja stereotipas apie autistų agresiją, tačiau moksliškai tai nėra įrodyta ir nors tokie vaikai dažniau patiria įniršio priepuolius, į kitus nukreiptos agresijos tiek vaikystėje, tiek suaugus nebuvo pastebėta. Tačiau yra atvejų, kai autizmas kartu su kitais psichopatologiniais sutrikimais iššaukia agresiją.

Autizmas gydomas labai įvairiais metodais (elgesio terapija, medikamentai ir kt.) ir kompleksiškai, gydymas parenkamas individualiai. Šio sutrikimo atveju labai svarbus yra ankstyvas diagnozavimas ir gydymas – tai leidžia autistams geriau prisitaikyti visuomenėje, nors sutrikimas ir nėra pagydomas.