Disleksijos gydimas

Disleksija

disleksijaDisleksija – skaitymo sutrikimas, kuris dažniausiai yra įgimtas. Skaičiuojama, kad šis sutrikimas pripažįstamas iki 5 proc. vaikų populiacijos, dažniau pasireiškia berniukams. Skaitymas yra svarbi raidos dalis, tad, vos pastebėjus simptomus, patariama kreiptis pagalbos į gydytoją ir imtis priemonių, kurios padėtų vaikui.

Tikslios priežastys, dėl kurių atsiranda skaitymo sutrikimas, nėra žinomos, tačiau spėjama, kad įtakos turi smegenų funkcionavimo sutrikimai zonose, atsakingose už skaitymą bei rašymą. Manoma, kad šie funkcijų sutrikimai pasireiškia dar negimus, motinos įsčiose ir kyla dėl motinos patiriamų traumų ar susirgimų. Pastebima, kad disleksija pasireiškia ne to smegenų pusrutulio aktyvavimu skaitymo metu, taigi taip žmogui sunku ir skaityti, ir rašyti.

Sutrikimo požymius galima pastebėti jau gana anksti: esant disleksijai, vaikas sunkiai mokosi skaityti, ši veikla jį vargina. Visa tai lemia ir nenorą skaityti, be to, tokių vaikų skaitymas yra padrikas, jie skiemenuoja, keičia vietomis raides, netaisyklingai kirčiuoja. Visgi sunkumai skaitant nėra vienintelis disleksijos požymis – kartu su šiuo sutrikimu kyla ir atminties problemų, sunku susikaupti. Vėliau, mokykliniame amžiuje, disleksija kelia diskomfortą ir psichologines problemas: dėl savo sutrikimo vaikas ima kompleksuoti, vengia mokyklos ir įvairių užduočių pamokų metu, kyla konfliktai su tėvais dėl prastų mokymosi rezultatų.

Disleksijos GydimasPirmieji pastebėti vaiko sunkumus turėtų tėvai, vėliau juos pastebi ir ikimokyklinio ugdymo pedagogai, mokytojai. Diagnozuojant sutrikimą vertinami vaiko intelektiniai, pažintiniai gebėjimai, skaitymas, kalba. Svarbu atkreipti dėmesį, kad vaikai, kuriems pasireiškia disleksija, nėra žemesnio intelekto, tiesiog ilgainiui jų žinios bei įgūdžiai dėl sutrikimo gali vėluoti pagal raidą, palyginti su bendraamžiais. Taip pat nereikia daryti skubotų išvadų – jei vaikui sunku skaityti, tai nebūtinai yra disleksija, gali būti, kad skaitymui trukdo kitos problemos, pavyzdžiui, prastas regėjimas, hiperaktyvumas.

Disleksija gydoma padedant logopedui, taip pat taikomos įvairios metodikos. Nors šio sutrikimo gydymas yra nuolatinis ir ilgas procesas, pasiekiami rezultatai džiugina. Be to, pritaikant tinkamą metodiką, gali būti gydomi įvairaus amžiaus pacientai, todėl net ir pastebėjus problemas vėliau, logopedas dar gali padėti.